Zaćma a jaskra – jakie są różnice?
Zaćma i jaskra to dwa powszechne schorzenia oczu mogące prowadzić do ślepoty. Obie te dolegliwości mogą być związane z wiekiem i ostatecznie prowadzić do pogorszenia wzroku, co często jest przyczyną ich mylenia. Mimo że, obie choroby mają pewne podobieństwa, nie są one tym samym. Ten artykuł przedstawi główne różnice między zaćmą a jaskrą, zdefiniuje oba schorzenia oraz wyjaśni ich symptomy, przyczyny oraz opcje leczenia.
Co to jest jaskra?
Jaskra to powszechna dolegliwość oczu, która dotyczy uszkodzenia nerwu wzrokowego łączącego oko z mózgiem. Zwykle dotyka starszych dorosłych w wieku powyżej 70 lat, ale jaskrę można zdiagnozować w każdym wieku. Jaskra zazwyczaj jest spowodowana zwiększeniem ciśnienia w oku. Może być dziedziczna i częściej rozwija się u osób, które mają rodzica lub rodzeństwo z tą chorobą.
Co to jest zaćma?
Zaćma to powszechna choroba, która pogarsza widzenie. Przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki własnej w oku. Zaćma powoduje zamglone lub niewyraźne widzenie i zazwyczaj dotyka starszych osób.
Objawy zaćmy i jaskry
Jaskra w początkowych stadiach może nie wywoływać żadnych objawów. W rzadkich przypadkach ze wzrostem ciśnienia w oku może być związane pojawienie się aureoli wokół źródeł światła. Dopiero w późnych stadiach jaskry pacjent może zauważyć pogorszenie widzenia. W przypadku zaćmy pogorszenie widzenia jest wczesnym jej objawem. Dodatkowo pacjenci zwracają uwagę na pogorszenie widzenia nocą, zmienione postrzeganie kolorów oraz obniżenie poczucia kontrastu.
Zaćma a jaskra – jakie są różnice?
Jedną z kluczowych różnic między zaćmą a jaskrą jest sposób, w jaki wpływają one na oko. Oba schorzenia dotyczą różnych obszarów oka. Jaskra obejmuje wzrost ciśnienia w oku spowodowany gromadzeniem się płynu, co powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego z tyłu oka. Zaćma obejmuje gromadzenie się nieprawidłowego białka w soczewce, która znajduje się z przodu oka.
Inną znaczącą różnicą jest to, że utrata wzroku spowodowana zaćmą może zostać odwrócona przez operację zaćmy, ale w przypadku pacjentów z jaskrą taka możliwość nie istnieje. Przebieg jaskry możemy spowolnić za pomocą kropli do oczu na receptę, chirurgii laserowej lub technik mikrochirurgicznych, takich jak trabekulektomia, podczas gdy zaćmę można leczyć przez operację fakoemulsyfikacji zaćmy.
Aby skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie leczenia zaćmy, zachęcamy do kontaktu: operacja zaćmy Warszawa.
Czy zaćma i jaskra są ze sobą powiązane?
Zaćma i jaskra zazwyczaj nie są bezpośrednio powiązane, ale możliwe jest, że jedno schorzenie może prowadzić do drugiego. Zaćma może stać się na tyle duża, że zablokuje odpływ płynu z oka, prowadząc do gromadzenia się płynu i wzrostu ciśnienia – co powoduje jaskrę. Istnieje również szansa, że zaćma może się rozwinąć po operacji jaskry.
Czy można mieć jednocześnie jaskrę i zaćmę?
Można mieć jednocześnie jaskrę i zaćmę, a jedno schorzenie może prowadzić do drugiego. Ponadto, usunięcie zaćmy może odblokować kanał odpływowy, obniżając ciśnienie wpływające na nerw wzrokowy.
Leczenie jaskry i zaćmy
Leczenie zaćmy polega na operacji usunięcia soczewki pacjenta i wszczepienia soczewki sztucznej. Leczenie jaskry ma na celu spowolnienie przebiegu choroby i może obejmować:
- krople do oczu na receptę, aby zmniejszyć ciśnienie w oczach
- leki doustne
- leczenie laserowe
- zabieg chirurgiczny