Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się:

Tęczówka to część oka na podstawie której w potoczny sposób określamy kolor oczu tj. niebieski, piwny itd. Ciało rzęskowe jest strukturą leżącą do tyłu od tęczówki, a do jego zobrazowania konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń. Naczyniówka to część błony naczyniowej leżąca pod siatkówką i jej zaburzenia mogą być widoczne w czasie badania dna oka. Zapalenie błony naczyniowej może obejmować jedną lub wszystkie wymienionej wyżej struktury.

Objawy zapalenia błony naczyniowej

Do najczęstszych objawów zapalenia błony naczyniowej zalicza się:

W większości przypadków objawy pojawiają się nagle i są na tyle uciążliwe, że zmuszają pacjenta do kontaktu z lekarzem okulistą.

Przyczyny zapalenia błony naczyniowej

Przyczyny zapalenia błony naczyniowej możemy podzielić na:

W przypadku idiopatycznego zapalenia błony naczyniowej nie jesteśmy wskazać jednoznacznej przyczyny choroby. W przypadku podejrzenia infekcyjnego zapalenia błony naczyniowej należy wykluczyć współistnienie infekcji wirusem Herpes (HSV) oraz Varicella-Zoster (VZV), boreliozy, toksoplazmozy, choroby kociego pazura, kiły oraz gruźlicy. Nieinfekcyjne zapalenia błony naczyniowej mogą wynikać ze współistnienia z takimi chorobami jak: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, sarkoidoza, choroba Behceta, toczeń, czy stwardnienie rozsiane.

Diagnostyka

W niektórych przypadkach rozpoznanie zapalenia błony naczyniowej nie ogranicza się do badania w gabinecie okulistycznym. Czasami konieczne jest zlecenie przez lekarza okulistę panelu badań diagnostycznych w celu zidentyfikowania przyczyny zapalenia błony naczyniowej oraz wdrożenia celowanego leczenia. Zlecone przez okulistę badania mają na celu poszukiwanie jednej z chorób:

Leczenie zapalenia błony naczyniowej

Leczenie zapalenia błony naczyniowej powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza okulisty. W przypadku niezidentyfikowania jednoznacznej przyczyny zapalenia błony naczyniowej w leczeniu stosuje się steroidy. Steroidy stosuje się w postaci kropli, leków doustnych, a także iniekcji okołogałkowych.

W przypadku gdy wynik badań diagnostycznych był pozytywny i wykazał współistnienie choroby infekcyjnej, miejscowo stosowane steroidy łączy się często z ogólnoustrojowym podawaniem leków przeciwwirusowych lub przeciwbakteryjnych.

Okulista Warszawa

Zobacz również

WADA WZROKU

WADA WZROKU

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej

ZAĆMA

ZAĆMA

Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.

JASKRA

JASKRA

Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.

ZAPALENIE ROGÓWKI

ZAPALENIE ROGÓWKI

Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek.

ZAPALENIE TWARDÓWKI

ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.

Inne

Inne

Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.