Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.
Krótkowzroczność.
Najczęstszą przyczyną krótkowzroczności jest nadmierne wydłużanie się gałki ocznej. W takiej sytuacji anatomicznej promienie światła skupiają się przed siatkówką, a do uzyskania prawidłowej ostrości wzroku konieczne jest zastosowanie soczewek okularowych lub kontaktowych, które rozpraszają światło. Krótkowzroczność to też najczęstsza wada wzroku, która korygowana jest z wykorzystaniem metod laserowej korekcji wzroku. Największym problemem związanym z krótkowzrocznością mogą być powikłania związane z uszkodzeniem siatkówki. W przebiegu nadmiernego wydłużania się gałki ocznej dochodzi do powstania nadmiernych napięć na granicy siatkówki oraz ciała szklistego. Napięcia te mogą doprowadzić do uszkodzenia siatkówki i potencjalnie do trwałej utraty ostrości wzroku. W związku z powyższym pacjenci krótkowzroczni, a szczególnie osoby z wysoką krótkowzrocznością tj. większą niż -6D, powinny przechodzić regularne badanie okulistyczne.
Nadwzroczność
Nadwzroczność to częsta przyczyna wizyty okulistycznej w wieku dziecięcym. Proces prawidłowego kształtowania się gałki ocznej przebiega wiele lat po urodzeniu. U małych dzieci gałka oczna jest istotnie krótsza niż u osoby dorosłej. W związku z tym układ optyczny gałki ocznej skupia promienie światła za okiem. Korekcja takiej wady wzroku wymaga zastosowania soczewek skupiających tzw. „plusów”. Wysoka nadwzroczność, a w szczególności róznica w wielkości nadwzroczności między oczami jest również częstą przyczyną rozwoju niedowidzenia, czyli niedorozwoju drogi wzrokowej, którego nie da się skorygować okularami. Ponadto, nadwzroczność odgrywa również dużą rolę w rozwoju zeza.
Astygmatyzm
Astygmatyzm można najprościej opisać jako wadę wynikającą z nieprawidłowego kształtu rogówki tj. przedniej części oka. W oku z astygmatyzmem ma ona kształt zbliżony bardziej do piłki do rugby, niż do piłki do koszykówki. Korekcja astygmatyzmu wymaga zastosowania specjalnych szkieł cylindrycznych. Szczególną uwagę przypisuje się nieregularnemu astygmatyzmowi, którego korekcja przy wykorzystaniu okularów jest niemożliwa. Przyczyną nieregularnego astygmatyzmu jest najczęściej blizna pozapalna lub stożek rogówki.
Starczowzroczność
Starczowzroczność to wada wzroku dotykająca osoby po 40 roku życia. Najczęstszym objawem starczowzroczności jest trudność z czytaniem drobnego druku. Okuliści mogą zaoferować pacjentom ze starczowzrocznością okulary do czytania, okulary progresywne soczewki kontaktowe wieloogniskowe lub dedykowane metody laserowej korekcji wzroku.
Zobacz również
ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.
CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej
ZAĆMA

Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.
JASKRA

Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.
ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się: tęczówkę, ciało rzęskowe, naczyniówkę.
ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.
ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.
ZAPALENIE ROGÓWKI

Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia.
ZAPALENIE SPOJÓWEK

Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek.
ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.
Inne

Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.