Rogówka to bardzo ważna część ludzkiego oka, a jej prawidłowa struktura jest niezbędna dla procesu widzenia. Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia. W naszych gabinetach okulistycznych w Warszawie realizujemy profesjonalne działania z zakresu leczenia zapalenia rogówki.

Objawy zapalenia rogówki

Objawy zapalenia rogówki często są niecharakterystyczne, a postawienie prawidłowej diagnozy wymaga badania w gabinecie okulistycznym.

Do objawów zapalenia rogówki należy:

Czynniki ryzyka zapalenia rogówki

Zidentyfikowano bardzo wiele czynników ryzyka rozwoju zapalenia rogówki.

Rodzaje zapalenia rogówki

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zapalenia rogówki:

W czasie wizyty okulista zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie w lampie szczelinowej. Takie postępowanie pozwala na postawienie prawdopodobnego rozpoznania oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest pobranie materiału do badania mikrobiologicznego oraz wykonanie specjalistycznego badania Confoscan. Pozwalają ono na potwierdzenie diagnozy bakteryjnego, grzybiczego lub pierwotniakowego zapalenia rogówki.

Leczenie zapalenia rogówki

Leczenie zapalenia rogówki jest długotrwałe i musi odbywać się pod ścisłym nadzorem okulisty. Wybór sposobu leczenia zależy od etiologii choroby oraz stopnia zaawansowania. W leczeniu zapalenia rogówki wykorzystuje się nie tylko krople oraz leki doustne, ale także procedury chirurgiczne takie jak: cross-linking, czy przeszczep rogówki. W przypadku zdiagnozowania infekcyjnego zapalenia rogówki często konieczne jest stosowanie kropli nawet co 1h, w tym w nocy. W czasie leczenia zapalenia rogówki kategorycznie przeciwwskazane jest stosowanie soczewek kontaktowych. W związku z tym osoby, które są użytkownikami soczewek kontaktowych, a u których wystąpiły objawy charakterystyczne dla zapalenia rogówki powinny bezwzględnie zaprzestać stosowania soczewek kontaktowych i pilnie skontaktować się z lekarzem okulistą.

W leczeniu zapalenia rogówki stosujemy następujące preparaty:

Pamiętaj, że zapalenie/owrzodzenie rogówki stanowi poważne zagrożenie dla Twojego wzroku! Nigdy nie lekceważ objawów mogących wskazywać na zapalenie rogówki!

Okulista Warszawa

Zobacz również

WADA WZROKU

WADA WZROKU

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej

ZAĆMA

ZAĆMA

Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.

JASKRA

JASKRA

Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się: tęczówkę, ciało rzęskowe, naczyniówkę.

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek.

ZAPALENIE TWARDÓWKI

ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.

Inne

Inne

Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas