Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek. Spojówki to luźne, cienkie błony pokrywające gałkę oczną oraz powieki od strony gałki ocznej. Stanowią ochronę na ważniejszych struktur gałki ocznej, a uszkodzenie spojówek tylko bardzo rzadko prowadzi do trwałego upośledzenia widzenia. W zależności od indywidualnych przypadków, stosujemy w naszych gabinetach w Warszawie różne metody leczenia zapalenia spojówek.

Objawy zapalenia spojówek

Pomimo, że w większości przypadków choroba jest niegroźna, to początkowe objawy należy różnicować z poważniejszymi chorobami oczu i w przypadku ich wystąpienia zawsze zalecana jest konsultacja okulistyczna.

Do objawów zapalenia spojówek należy:

Typy zapalenia spojówek

W czasie badania w mikroskopie okuliści starają się zidentyfikować potencjalną przyczynę zapalenia spojówek. Potencjalne przyczyny zapalenia spojówek dzielimy przede wszystkim na infekcyjne oraz nieinfekcyjne.

Do infekcyjnych zapaleń spojówek zaliczamy:

Do nieinfekcyjnych zapaleń spojówek zaliczamy:

Różnicowanie między różnymi postaciami zapalenia spojówek jest istotne ze względu na różne metody leczenia wykorzystywane w każdym przypadku. Ponadto, infekcyjne zapalenia spojówek stanowią również zagrożenie dla osób, z którymi się spotykasz.

Niestety w przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek wskazanie patogenu będącego przyczyną choroby jest bardzo trudne. Pomimo, że dostępne publikacje wskazują, że rodzaj wydzieliny, przebieg w czasie, czy towarzyszące objawy mogą stanowić sugestię dla okulisty, to okazuje się, że nawet eksperci są w stanie prawidłowo wskazać przyczynę infekcyjnego zapalenia tylko w 50% przypadków.
W przypadku nieinfekcyjnych przyczyn zapalenia spojówek bardzo istotne jest zebranie szczegółowego wywiadu dotyczącego chorób ogólnych, stosowanych leków oraz alergii. Pomimo, że alergiczne zapalenie spojówek jest najczęściej łagodną choroba, która wymaga zastosowania jedynie kropli nawilżających bez konserwantów, to w niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja okulistyczna. Dotyczy to przede wszystkim wiosenno-letniego zapalenia spojówek, czy atopowego zapalenia spojówek. Powyższe choroby mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia widzenia.
Autoimmunologiczne oraz toksyczne zapalenie spojówek to często choroby zagrażające widzeniu, które wymagają leczenia w interdyscyplinarnym zespole.

Leczenie zapalenia spojówek

W leczeniu zapalenia spojówek, w zależności od przyczyny, można stosować  4 główne grupy leków:

Infekcyjne zapalenie spojówek jest najczęściej chorobą samoograniczająca się tj. nie wymaga interwencji farmakologicznej. Zastosowane leczenie ma przede wszystkim doprowadzić do złagodzenia objawów. W tym celu pacjentowi zaleca się stosowanie kropli nawilżających, kropli z antybiotykiem oraz kropli steroidowych. W opornych przypadkach infekcyjnego zapalenia spojówek wskazane jest wykonanie badania mikrobiologicznego. Po uzyskaniu wyników można wdrożyć leczenie celowane.

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek leczone jest najczęściej z wykorzystaniem kropli nawilżających oraz kropli zawierających steroidy. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia doustnego oraz leczenia chirurgicznego.

Okulista Warszawa

Zobacz również

WADA WZROKU

WADA WZROKU

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej

ZAĆMA

ZAĆMA

Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.

JASKRA

JASKRA

Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się: tęczówkę, ciało rzęskowe, naczyniówkę.

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.

ZAPALENIE ROGÓWKI

ZAPALENIE ROGÓWKI

Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia.

ZAPALENIE TWARDÓWKI

ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.

Inne

Inne

Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas