
Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko ma zaropiałe oczy?
Zaropiałe oczy u dziecka mogą mieć wiele przyczyn – od alergii po infekcje bakteryjne. Szczególnie trudne może być radzenie sobie z takim problemem, gdy występuje Czytaj więcej …

Jaskra. Objawy początkowe u dzieci i dorosłych
Jaskra, grupa zaburzeń oczu charakteryzujących się postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie, przy czym najbardziej rozpowszechnionym typem jest jaskra Czytaj więcej …

Dr hab. Janusz Skrzypecki o okularach z apteki w Pytaniu na Śniadanie!
Kolejne wystąpienie dra hab. Janusza Skrzypeckiego w Pytaniu na Śniadanie! Rozmowa dotyczyła niedrogich okularów, które od jakiegoś czasu można dostać w aptekach. https://pytanienasniadanie.tvp.pl/65429242/okulary-z-apteki-coraz-popularniejsze-czym-grozi-zle-dobranie-okularow

Obwodowe zwyrodnienia siatkówki
Częstą przyczyną konsultacji w gabinecie okulistycznym jest badanie dna oka z powodu zmian zwyrodnieniowych obwodu siatkówki. Zwyrodnienie kraciaste, zwyrodnienie typu ślad ślimaka, czy rozwarstwienie siatkówki to Czytaj więcej …

Ból głowy u okulisty
Częstą przyczyną konsultacji okulistycznej jest ból głowy. Czasami pacjenci zgłaszają się do okulisty sami, w innych sytuacjach pacjenci kierowani są przez lekarzy innych specjalizacji np. Czytaj więcej …

Wystąpienie dra hab. Janusza Skrzypeckiego w Pytaniu na Śniadanie!
Kolejne wystąpienie dra hab. Janusza Skrzypeckiego w Pytaniu na Śniadanie! Zachęcamy do obejrzenia krótkiego wywiadu dotyczącego światła niebieskiego. https://pytanienasniadanie.tvp.pl/62796899/swiatlo-niebieskie-z-telefonu-ma-negatywny-wplyw-na-zdrowie-oczy-i-urode-alarmuja-naukowcy

Badanie OCT w okulistyce
Coraz częściej lekarze okuliści zalecają pacjentom wykonanie badania OCT. W poniższym artykule chciałbym wyjaśnić jak przebiega badanie OCT, do czego służy oraz w jakich wskazaniach Czytaj więcej …

Okulary przeciwsłoneczne – rola filtrów UV
W sezonie wakacyjnym media dostarczają nam bardzo dużo informacji dotyczących zdrowia naszej skóry oraz konieczności stosowania kremów z filtrem UV. Mniej uwagi poświęca się natomiast Czytaj więcej …

Wpływ kawy na wzrok
Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Często mówi się o wpływie kawy na ciśnienie tętnicze, a wpływ kawy na narząd wzroku, w Czytaj więcej …

Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzyca to choroba wynikająca z upośledzonego wydzielania insuliny przez trzustkę (cukrzyca typu 1) lub z niewrażliwości narządów na działanie insuliny (cukrzyca typu 2). Podstawową funkcją Czytaj więcej …

Dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki w Pytaniu na Śniadanie
Dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki udzielił krótkiego wywiadu dotyczącego wpływu chorób ogólnych na zdrowie naszych oczu. Zapraszamy do obejrzenia! https://pytanienasniadanie.tvp.pl/58771173/jak-przewidziec-kiedy-umrzemy

Niedowidzenie – amblyopia (leniwe oko)
Niedowidzenie (amblyopia), czyli leniwe oko, to obniżenie ostrości wzroku wynikające z zaburzenia procesu neurorozwojowego. Niedowidzenie stanowi częstą przyczynę konsultacji okulistycznych wieku dziecięcego. W przypadku obniżonej Czytaj więcej …

Starczowzroczność – Krople do oczu
Krople do oczu zastąpią okulary do czytania? Starczowzroczność (prezbiopia) to choroba oczu, która dotyczy przede wszystkim pacjentów po 40 roku życia. Pomimo, że nie jest Czytaj więcej …

Spray do nosa pomaga pacjentom z zespołem suchego oka
Zespół suchego oka dotyczy nawet 50% populacji w krajach rozwiniętych. W zależności od stopnia ciężkości zespołu suchego oka pacjenci zmagają się z niewielkim dyskomfortem lub Czytaj więcej …

Wada wzroku a telefon komórkowy
Coraz więcej pacjentów w gabinecie okulistycznym zastanawia się nad rolą telefonu komórkowego w rozwoju wady wzroku u dzieci. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną informuję w Czytaj więcej …

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – nowe możliwości terapii
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to choroba, która uszkadza najważniejszą część ludzkiego oka tj. plamkę żółtą. Plamka żółta to struktura, która jest odpowiedzialna za Czytaj więcej …

Trudności w czytaniu u dzieci – czy to niedomoga konwergencji?
Do gabinetu okulistycznego często zgłaszają się rodzice dzieci, które mają problemy z czytaniem. Jedną z najważniejszych przyczyn, którą powinien wykluczyć dobry okulista dziecięcy jest niedomoga Czytaj więcej …

Hamowanie krótkowzroczności – bezpieczeństwo
Dostępne metody – zawsze bezpieczne? Hamowanie progresji wady wzroku staje się obecnie standardem postępowania w przypadku stwierdzenia u dziecka krótkowzroczności większej niż -2D lub progresji Czytaj więcej …

Jaskra – najnowsze doniesienia
Jaskra to choroba prowadząca do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli połączenia między okiem a mózgiem (w szczególności korą wzrokową – czyli miejscem, które jest odpowiedzialne za Czytaj więcej …

Atropina w leczeniu wady wzroku – najnowsze dane październik 2021
Ze względu na konsekwencje nadmiernego wydłużania się gałki ocznej, które leży u podłoża krótkowzroczności (minusów), na świecie powstaje coraz więcej badań dotyczących możliwych metod hamowania Czytaj więcej …

Okulary hamujące wadę wzroku
Progresja krótkowzroczności stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego. Szacuje się, że w 2050 roku 5 miliardów ludzi będzie krótkowzroczna, w tym 50% populacji w Europie. Czytaj więcej …

Nużeniec – Czy to zawsze coś złego?
Pasożyt nużeniec zyskał w ostatnich latach w świecie okulistycznym złą sławę. Jego nadliczbową obecność wiąże się z licznymi schorzeniami dotyczącymi powiek, spojówek, a także rogówki. Czytaj więcej …

Grzybicze owrzodzenia rogówki – webinarium
18 sierpnia dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki oraz dr n. med. Joanna Przybek-Skrzypecka poprowadzili we współpracy z firmą Medfellows webinarium pt. „Leczenie grzybiczych owrzodzeń Czytaj więcej …

Atropina a krótkowzroczność
Naukowcy oraz okuliści kliniczni coraz większą uwagę przykładają do problemu epidemii krótkowzroczności. Szacuje się, że w 2050 roku 50% ludności w krajach europejskich będzie krótkowzroczna tzn. Czytaj więcej …

Alergia a oczy
Problemy związane z alergią są częstą przyczyną konsultacji w gabinecie okulistycznym. Szacuje się, że nawet 30-40% populacji ma dolegliwości wynikające z okulistycznych chorób alergicznych, a Czytaj więcej …

Choroby kardiologiczne a narząd wzroku
Podstawową funkcją układu sercowo-naczyniowego jest zapewnienie prawidłowego dostarczania krwi do wszystkich narządów. Krew jest nośnikiem tlenu bez którego żaden organ człowieka nie jest w stanie Czytaj więcej …

Jak oczy zmieniają się w ciąży?
W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg procesów adaptacyjnych, które mają umożliwić prawidłowy rozwój dziecka. Powszechnie wiadomo, że układ krążenia, czy układ immunologiczny w Czytaj więcej …