Okulistyka, Stany nagłe, Wada wzroku

Wysokie ciśnienie w oku – przyczyny, objawy, leczenie

wysokie ciśnienie w oku

Co to jest Ciśnienie Wewnątrzgałkowe?

Ciśnienie wewnątrzgałkowe to kluczowy parametr dla zdrowia oka, odnoszący się do ciśnienia płynu wewnątrz oka. Podwyższone ciśnienie w oku, czyli zbyt wysokie IOP, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do jaskry.

Najbardziej precyzyjną metodą mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego jest tonometria aplanacyjna. Jest ona całkowicie bezbolesna. W czasie pomiaru przyrząd dotyka przedniej części oka – rogówki. Alternatywną do tonometrii planacyjnej jest tonometria bezkontaktowa, kiedy ciśnienie w oku mierzymy z wykorzystaniem podmuchu powietrza. Każda osoba po 40 roku życia powinna regularnie mierzyć u okulisty ciśnienie w gałce ocznej.

Dlaczego ciśnienie śródgałkowe jest ważne?

Zakłócenia w IOP są powiązane z różnymi chorobami oczu, w tym z jaskrą. Ciśnienie w oku jest utrzymywane przez delikatną równowagę między produkcją a odpływem cieczy wodnistej, czyli płynu znajdującego się w oku. Jakiekolwiek nagłe zmiany w ciśnieniu wewnątrzgałkowym tj. zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie, mogą powodować mechaniczne uszkodzenie gałki ocznej, w tym uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Jak regulowane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe?

Organizm kontroluje ciśnienie wewnątrzgałkowe przez układ nerwowy i hormonalny.  Wspomniane systemy wpływają na wydzielanie i odpływ cieczy wodnistej przez tzw. sieć trabekularną, która znajduje się w kącie przesączania tj. między tęczówką i rogówką. W niektórych przypadkach, np. z uwagi na stan zapalny, czy zwiększony rozmiar soczewki w oku, odpływ płynu z oka może zostać zablokowany. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Tradycyjnie, ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest mierzone za pomocą tonometru aplanacyjnego, który przymocowany jest do lampy szczelinowej (mikroskopu okulistycznego)  Normalne wartości ciśnienia wewnątrz gałki ocznej mieści się w przedziale od 11 do 21 mmHg, ale może to się różnić w ciągu dnia. Nowe technologie, w tym tonometria bezkontaktowa wspomagają monitorowanie ciśnienia w oku.

Kiedy ciśnienie w oku staje się problemem?

Podwyższone ciśnienie w oku, znane jako nadciśnienie śródgałkowe, znacznie zwiększa ryzyko rozwoju jaskry, czyli choroby związanej z uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Uszkodzenie nerwu wzrokowego może z kolei prowadzić do ubytków w polu widzenia. Podobnie, zbyt niskie ciśnienie ciśnienie wewnątrzgałkowe może również stanowić ryzyko np. może prowadzić do uszkodzenia plamki żółtej.

Co możemy zrobić gdy ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest zbyt wysokie?

Ciśnienie wewnątrzgałkowe możemy regulować z wykorzystaniem kropli do oczu, zabiegów laserowych, czy zabiegów chirurgicznych. Metodę dobiera lekarz biorąc pod uwagę indywidualny obraz kliniczny każdego pacjenta.

Wnioski

Monitorowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu i zapobiegania stanom zagrażającym widzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas