Okulistyka

Ortokorekcja

Ortokorekcja
Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels

Ortokorekcja do powszechnego użytku wprowadzona została na początku XXI wieku jako alternatywa dla laserowej korekcji wzroku. W uproszczeniu polega na założeniu specjalnych soczewek kontaktowych na czas snu, zdjęciu ich po przebudzeniu i cieszeniu się dobrą ostrością wzroku w ciągu dnia: bez soczewek oraz bez okularów. Idealna dla krótkowidzów, którzy nie tolerują soczewek kontaktowych, a z różnych względów nie są w stanie nosić okularów. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, u których stwierdzono przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku.


W czasie snu specjalnie zaprojektowana i indywidualnie dobrana soczewka modeluje rogówkę, co zapewnia dobre widzenie po jej zdjęciu. Warto nadmienić, że korekcja wady wzroku przy pomocy soczewek ortokorekcyjnych jest w pełni odwracalna i nie wiąże się z większym ryzykiem niż użytkowanie standardowych soczewek kontaktowych.

W ostatnich latach zainteresowanie ortokorekcją wzrosło, gdyż wykazano, że może skutecznie hamować rozwój krótkowzroczności.

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której światło skupia się przed siatkówką ze względu na nadmierny wzrost gałki ocznej. Postępująca krótkowzroczność może doprowadzić do poważnych komplikacji takich jak przedarcie, czy odwarstwienie siatkówki.


Na świecie obserwuje się obecnie dramatyczny wzrost częstości występowania krótkowzroczności, a w krajach Dalekiego Wschodu np. w Japonii, czy Korei Południowej nawet 90% nastolatków cierpi z powodu tej wady wzroku. Staje się ona poważnym problemem z punktu widzenia zdrowia publicznego prowadzącym do obniżenia jakości życia, a w skrajnych przypadkach także do niepełnosprawności.


Obserwacje te doprowadziły do zainicjowania wielu badań klinicznych skupiających się na możliwościach hamowania postępu krótkowzroczności. Jedną z najbardziej obiecujących metod okazała się ortokorekcja. Pomimo, że mechanizm działania ortokorekcji w hamowaniu  nie został w pełni wyjaśniony, przypuszcza się, że znaczenie może mieć wpływ soczewki na zmianę kąta pod jakim padają promienie światła na obwodową część rogówki. Szacuje się, że stosowanie soczewek ortokorekcyjnych może hamować przyrost krótkowzroczności nawet o 50%.

Klasycznym wskazaniem do zastosowania metod hamujących rozwój krótkowzroczności, jest przyrost wady wzroku o więcej niż 1 dioptrię w ciągu roku. Biorąc jednak pod uwagę obecny trend epidemiologiczny zastosowanie ortokorekcji może być także wskazane u dzieci, u których wada postępuje wolniej.  Szczególną uwagę należy także poświęcić dzieciom, których rodzice są krótkowidzami. W takiej sytuacji ryzyko wysokiej wady wzroku wzrasta u dziecka nawet 5 czy 6 krotnie.  

Kwalifikacja do ortokeratologii odbywa się zawsze w gabinecie lekarskim. Nie ma możliwości zamówienia soczewek ortokorekcyjnych przez internet, ani kupienia ich w sklepie przez pacjenta.


Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje keratometrię oraz badanie w lampie szczelinowej. W pewnych sytuacjach może skierować pacjenta na szczegółowe obrazowanie powierzchni oka, które nazywamy topografią rogówki.


Do ortokorekcji kwalifkują się pacjenci z wadą wzroku do -6 oraz z astygmatyzmem do -1,75. Konieczny jest także odpowiedni promień rogówki, co zostanie stwierdzone w trakcie specjalistycznych badań.

Na podstawie uzyskanych danych lekarz dobierze odpowiednią, zindywidualizowaną soczewkę. Po tym badaniu spersonalizowana soczewka zostanie zamówiona u producenta oraz zostanie wyznaczony termin wizyty, na której pacjent otrzyma swoje soczewki ortokorekcyjne.
Po pierwszej nocy konieczna jest poranna wizyta kontrolna w soczewach kontaktowych, na której lekarz oceni, czy proces ortokorekcji zachodzi prawidłowo.
Maksymalna ostrość wzroku zostanie uzyskana po około 7-14 dniach od pierwszej nocy w soczewkach.

Jeśli martwisz się o wadę wzroku swojego dziecka lub nie tolerujesz klasycznych soczewek kontaktowych ortokorekcja może być rozwiązaniem skrojonym na Twoją miarę.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas