Okulistyka, Wada wzroku, Zaćma

Korekcja astygmatyzmu podczas operacji zaćmy – podwójne udoskonalenie wzroku

Korekcja astygmatyzmu podczas operacji zaćmy

W czasie operacji usunięcia zaćmy możliwe jest również usunięcie astygmatyzmu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różni się astygmatyzm od zaćmy i jak wygląda eliminacja astygmatyzmu w czasie operacji zaćmy.

Zrozumienie astygmatyzmu i zaćmy

Astygmatyzm charakteryzuje się nieregularnie ukształtowaną rogówką, co zakłóca skupienie światła na siatkówce i skutkuje rozmytym widzeniem z każdej odległości. Z kolei zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka powodujące stopniowe pogarszanie się widzenia.

Astygmatyzm często współistnieje z zaćmą. Postępy w chirurgii okulistycznej pozwalają na skorygowanie astygmatyzmu w czasie operacji usunięcia zaćmy i zmniejszenie zależności od okularów. Aby skutecznie usunąć astygmatyzm w czasie operacji usunięcia zaćmy najczęściej konieczne jest wszczepienie soczewek torycznych.

W niektórych sytuacjach (astygmatyzm >2D) taki zabieg jest refundowany przez NFZ. 

Rola soczewek torycznych  w korekcji wzroku

Soczewki toryczne są zaprojektowane specjalnie w celu korekcji astygmatyzmu.  Precyzyjne umieszczenie soczewek torycznych jest kluczowe dla uzyskania optymalnych rezultatów, oferując poprawę jakości wzroku i niezależność od okularów korekcyjnych.

Przebieg zabiegu

Procedura chirurgiczna obejmuje małe nacięcie w rogówce, aby usunąć soczewkę dotkniętą zaćmą, a następnie implantację soczewki torycznej. To podejście nie tylko poprawia wzrok dotknięty zaćmą, ale także koryguje astygmatyzm, poprawiając widzenie nocą, a także zwiększając poczucie kontrastu. 

Pamiętaj, że we współczesnej chirurgii zaćmy z wykorzystaniem soczewek premium (soczewki wieloogniskowe oraz EDOF) korekcja astygmatyzmu to konieczność, a nie opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas