Czerwone oko, Okulistyka, Okulistyka dziecięca, Stany nagłe

Zapalenie spojówek u dzieci – jak leczyć?

zapalenie spojowek u dzieci

Zapalenie spojówek, znane również jako „różowe oko”, jest częstą infekcją oczu u dzieci, szczególnie tych poniżej piątego roku życia. Charakteryzuje się stanem zapalnym spojówki, czyli przezroczystej błony pokrywającej białą część oka oraz wewnętrzną stronę powiek. Zapalenie spojówek może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową, reakcją alergiczną lub czynnikami drażniącymi.

Objawy zapalenia spojówek u dzieci

Typowe objawy zapalenia spojówek u dziecka to:

  • czerwone lub różowe oko (lub oba oczy),
  • obrzęk powiek,
  • nadmierne łzawienie,
  • żółto-zielona wydzielina z oka, która zasycha i tworzy strupki wokół powiek,
  • uczucie piasku w oku,
  • swędzenie oczu,
  • nadwrażliwość na światło​.

Objawy te mogą pojawić się nagle i często są mylone z innymi problemami zdrowotnymi, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Wirusowe, alergiczne, bakteryjne i ropne zapalenie spojówek u dzieci – czym się charakteryzują?

  • Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest wywoływane przez adenowirusy i jest bardzo zakaźne. Objawy mogą obejmować dodatkowo objawy przeziębienia, takie jak katar czy ból gardła. W większości przypadków wirusowe zapalenie spojówek ustępuje samoistnie w ciągu 7-14 dni​.
  • Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci występuje u dzieci z alergiami, takimi jak katar sienny. Czynniki wywołujące to m.in. pyłki, sierść zwierząt, kurz i pleśń. Objawy obejmują silne swędzenie, łzawienie oczu oraz kichanie​.
  • Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci jest wywoływane przez bakterie takie jak Staphylococcus aureus i Streptococcus pneumoniae. Charakteryzuje się obecnością żółto-zielonej wydzieliny z oka, która może powodować tworzenie się strupków wokół powiek.
  • Ropne zapalenie spojówek u dzieci, będące szczególną formą bakteryjnego zapalenia spojówek, wymaga zazwyczaj leczenia antybiotykami w postaci kropli do oczu lub maści, aby skrócić czas infekcji i zapobiec jej rozprzestrzenianiu​.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Leczenie domowe

W przypadku łagodnych objawów, możesz pomóc dziecku stosując kompresy na oczy. Zimne kompresy mogą przynieść ulgę w stanach zapalnych i swędzeniu, podczas gdy ciepłe kompresy mogą pomóc w rozpuszczeniu wydzieliny. Sztuczne łzy, dostępne bez recepty, mogą również łagodzić objawy. Unikaj noszenia soczewek kontaktowych, dopóki objawy nie ustąpią​.

Leczenie medyczne

  • Bakteryjne zapalenie spojówek – w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek lekarz może przepisać antybiotykowe krople do oczu lub maść. Leczenie antybiotykami pomaga skrócić czas infekcji i zapobiec jej rozprzestrzenianiu​.
  • Wirusowe zapalenie spojówek – leczenie wirusowego zapalenia spojówek zazwyczaj polega na łagodzeniu objawów, ponieważ antybiotyki nie są skuteczne wobec wirusów. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 7-14 dni​.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie obejmuje unikanie alergenów i stosowanie leków przeciwhistaminowych lub kropli do oczu przepisanych przez lekarza.

Kiedy udać się do lekarza?

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy zapalenia spojówek u dziecka nie ustępują po kilku dniach, nasilają się lub jeśli pojawiają się dodatkowe symptomy, takie jak silny ból, problemy z widzeniem, zwiększony obrzęk lub gorączka​. Noworodki z objawami zapalenia spojówek powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem, ponieważ ich stan może wymagać szybkiej interwencji.

Zapobieganie zapaleniu spojówek

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapalenia spojówek:

  • Często myj ręce i ucz tego swoje dziecko.
  • Unikaj dotykania twarzy i oczu.
  • Nie dziel się ręcznikami, poduszkami ani kosmetykami.
  • Jeśli twoje dziecko ma zapalenie spojówek, zmieniaj jego pościel i ręczniki codziennie i pierz je w gorącej wodzie​.

Również ważne jest, aby dzieci unikały pływania w publicznych basenach, gdy mają objawy zapalenia spojówek, ponieważ chlor i inne substancje mogą pogorszyć stan zapalny oczu.

Podsumowanie

Zapalenie spojówek jest powszechną dolegliwością, która zazwyczaj nie jest poważna, ale może być bardzo niekomfortowa dla dziecka. Objawy zapalenia spojówek mogą obejmować czerwone oczy, obrzęk powiek, łzawienie i wydzielinę z oczu. W zależności od przyczyny zapalenia spojówek (bakteryjne, wirusowe, alergiczne lub drażniące), leczenie może obejmować antybiotyki, leki przeciwhistaminowe lub środki łagodzące objawy. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Okulista dziecięcy ustali przyczynę i odpowiednie leczenie​.

Bibliografia

  1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC): cdc.gov
  2. Mayo Clinic: mayoclinic.org
  3. Verywell Health: verywellhealth.com
  4. KidsHealth: kidshealth.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas