Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich przygotowuje się do operacji zaćmy, ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać na każdym etapie tego procesu. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez całą podróż, od przygotowania po rekonwalescencję.

Przed Operacją

Badanie kwalifikacyjne: w czasie wizyty zostanie zbadania ostrość wzroku. Lekarz okulista zbada również Twoje oko w mikroskopie okulistycznym. Dzięki temu oceni stan zaawansowania zaćmy oraz stwierdzi, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu. Poinformuje Cię także, czy występują inne choroby oczu, które mogą ograniczyć efekt operacji.

Bardzo ważną częścią badania kwalifikacyjnego jest także obliczenie mocy soczewki, która zostanie wszczepiona do oka. Inaczej, niż w przypadku okularów – moc wszczepianej soczewki jest wartością oszacowaną, a nie precyzyjną. Przyjmuje się, że akceptowalny wynik pooperacyjnej wady wzroku to +/- 1 dioptria. W pewnych niestandardowych sytuacjach błąd może wynosić więcej.

Dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki jest uznawany za eksperta w zakresie szacowania mocy soczewki wewnątrzgałkowej. Regularnie szkoli chirurgów okulistów w tym zakresie oraz prowadzi badania naukowe zmierzające do udoskonalenia metod szacowania mocy soczewki wewnątrzgałkowej we współpracy z okulistami z USA.

W czasie badania kwalifikacyjnego lekarz przedstawi Ci różne modele soczewek wewnątrzgałkowych. W zależności od wybranego modelu soczewki wewnątrzgałkowej możesz mieć różną jakość widzenia oraz różny stopień niezależności od okularów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o soczewkach wewnątrzgałkowych przejdź tutaj.

Leki na choroby ogólne: Omów wszystkie leki, w tym te dostępne bez recepty i suplementy, z chirurgiem. Niektóre leki mogą mieć wpływ na przebieg operacji. W rzadkich przypadkach konieczne jest zaprzestanie przyjmowania wybranych leków. Pamiętaj, że jeśli lekarz okulista lub lekarz anestezjolog nie zaleci inaczej, wszystkie leki powinno się przyjąć w dniu operacji i popić niewielką ilością wody.

Krople do oczu: Krople do oczu, które stosujesz na co dzień, zastosuj również w dniu operacji. Jeśli lekarz zalecił Ci dodatkowe krople przed operacją – zastosuj się do jego zaleceń.

Jedzenie i picie przed operacją: Zazwyczaj wymagany jest post 6 do 12 godzin przed operacją.

Przygotowanie Domu: Przygotuj swój dom na okres rekonwalescencji po operacji, na przykład umieszczając powszechnie używane przedmioty na łatwo dostępnym poziomie, aby uniknąć wysiłku.

Dzień operacji

Przybycie do placówki: Zazwyczaj do szpitala przybywasz około godziny przed zabiegiem. Otrzymasz krople przedoperacyjne, które rozszerzą źrenice.

Znieczulenie: W czasie zabiegu pacjent otrzymuje dożylne leki uspokajające oraz przeciwbólowe. Dodatkowo chirurg zastosuje krople znieczulające na powierzchnię oka oraz zastrzyk przeciwbólowy podawany bezpośrednio do oka. Celem tego postępowania jest zapewnienie pacjentowi w 100% bezbolesnego zabiegu.

Zabieg: Chirurg wykonuje małe nacięcie w oku, aby usunąć mętną soczewkę i zastąpić ją sztuczną soczewką. Zazwyczaj jest to robione za pomocą techniki zwanej fakoemulsyfikacją. W większości przypadków zabieg wykonywany jest bez użycia szwów. Rany są tak małe, że nie wymagają szycia!

Czas Trwania: Rzeczywista operacja często trwa mniej niż 30 minut.

Bezpośrednia Opieka Pooperacyjna: Po operacji odpoczniesz około 30minut w strefie rekonwalescencji. Pielęgniarki będą monitorować Twoje parametry życiowe i udzielać instrukcji dotyczących wypisu.

Droga do domu: Pamiętaj, żeby poprosić osobę bliską o transport do domu. Podane w czasie operacji leki znieczulające mogą wpływać na Twoją zdolność do prowadzenia pojazdów!

Po operacji

Dzień po operacji odbywa się pierwsza wizyta kontrolna. Lekarz poinformuje o ewentualnych powikłaniach w trakcie operacji oraz o kolejnych wizytach.

Pierwsze 24 Godziny: Możesz doświadczać rozmytego widzenia, uczucia piasku lub obecności ciała obcego w oku. Są to normalne odczucia, które ulegną poprawie.

Ograniczenia Aktywności: Unikaj schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów i intensywnych aktywności przez kilka tygodni. Może być zalecane noszenie ochronnych okularów, aby zapobiec przypadkowemu pocieraniu lub naciskowi na oko.

Zmiany Wzroku: Poprawę wzroku można zauważyć w ciągu kilku dni, ale pełne gojenie może zająć do 4-6 tygodni lub w wybranych przypadkach nawet dłużej. O wszystkim poinformuje Cię lekarz na konsultacji przed i pooperacyjnej.

Wizyty Kontrolne: Regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla monitorowania gojenia się oka i sukcesu operacji

Okulary: Okulary dobierz 1 miesiąc po operacji. W tym czasie wada wzroku będzie już stabilna.

Okulista Warszawa

Zobacz również

WADA WZROKU

WADA WZROKU

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej

ZAĆMA

ZAĆMA

Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.

JASKRA

JASKRA

Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ

Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się: tęczówkę, ciało rzęskowe, naczyniówkę.

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

ZAPALENIE NADTWARDÓWKI

Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO

Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.

ZAPALENIE ROGÓWKI

ZAPALENIE ROGÓWKI

Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek.

ZAPALENIE TWARDÓWKI

ZAPALENIE TWARDÓWKI

Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.

Inne

Inne

Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas