1. Informacje ogólne
Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich rozważa operację zaćmy? Jest to zabieg, który pomógł milionom osób odzyskać wyraźne widzenie. Kluczową częścią tej operacji jest wybór odpowiedniej soczewki, zwanej jako soczewka wewnątrzgałkowa, która zastąpi zmętniałą soczewkę w oku. Ze względu na dostępność różnych typów soczewek wewnątrzgałkowych, z których każdy odpowiada innym potrzebom, dokonanie właściwego wyboru może znacząco wpłynąć na widzenie po operacji. Omówmy dostępne opcje w sposób łatwy do zrozumienia.
Soczewki jednoogniskowe: Są to najprostsze soczewki. Koncentrują się na jednej odległości, zwykle dalekiej. Prawdopodobnie będziesz potrzebować okularów do czytania podczas czynności wykonywanych z bliska, takich jak czytanie, czy korzystanie z komputera.
Soczewki wieloogniskowe: Myśl o nich jak o okularach progresywnych. Pozwalają one wyraźnie widzieć zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty. Doskonałe dla osób, które chcą być mniej zależne od okularów.
Soczewki o rozszerzonej głębi ostrości (EDOF): Soczewki te mają specjalną konstrukcję, która rozciąga ostrość, zapewniając dobre widzenie zarówno na dalekie, jak i średnie odległości (np. patrzenie na komputer). Zapewniają lepszą jakość widzenia w dal, niż soczewki wieloogniskowe, ale gorszą jakość widzenia z bliska.
Soczewki toryczne: W przypadku astygmatyzmu (gdy oko ma kształt bardziej przypominający piłkę do rugby niż piłkę do koszykówki), soczewki te mogą to skorygować, zapewniając wyraźniejsze widzenie. Zarówno soczewki jednoogniskowe, o rozszerzonej głębi ostrości, jak i wieloogniskowe mogą być dodatkowo soczewkami torycznymi. O konieczności wszczepienia soczewki torycznej poinformuje Cię lekarz na wizycie kwalifikacyjnej.
Wybierając soczewkę wewnątrzgałkową, należy wziąć pod uwagę swoje codzienne życie i budżet:
Względy budżetowe: Soczewki jednoogniskowe są objęte ubezpieczeniem, ale bardziej zaawansowane soczewki (takie jak soczewki wieloogniskowe) nie są i taka operacją może stanowić istotny wydatek.
Codzienne czynności: Czy spędzasz dużo czasu czytając lub pracując przy komputerze? Czy okulary są dla Ciebie niewygodne? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w dokonaniu wyboru.
Jazda nocą: Jeśli dużo jeździsz nocą, soczewki wieloogniskowe mogą nie być najlepszym wyborem ze względu na możliwe odblaski.
Astygmatyzm: Jeśli cierpisz na astygmatyzm, soczewki toryczne mogą być najlepszym wyborem.
Inne choroby oczu: Jeśli cierpisz na inne choroby oczu, niektóre soczewki mogą nie sprawdzić się w Twoim przypadku. Poinformuje Cię o tym lekarz na wizycie kwalifikacyjnej.
Wskazówki dotyczące świadomej decyzji
Oceń swoje potrzeby: Zastanów się, co robisz każdego dnia i jakie problemy ze wzrokiem najbardziej Cię frustrują.
Porozmawiaj z lekarzem: Przeprowadź szczerą dyskusję na temat swojego stylu życia i celów związanych z widzeniem. Lekarz pomoże Ci rozważyć wszystkie za i przeciw.
Poznaj skutki uboczne: Zapoznaj się z potencjalnymi problemami, takimi jak odblaski lub aureole.
Przemyślenia końcowe
Wybór odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej to osobista decyzja, która może zmienić sposób postrzegania świata. Nie wahaj się zadawać pytań i uzyskaj wszystkie potrzebne informacje od swojego okulisty. Odpowiednia soczewka może nie tylko poprawić widzenie, ale także dopasować się do Twojego stylu życia i sprawić, że życie po operacji zaćmy będzie nieco łatwiejsze.
2. Informacje szczegółowe
Soczewki jednoogniskowe
Soczewki jednoogniskowe pozwalają na ostre widzenie z jednej, wybranej odległości, najczęściej w tzw. dali wzrokowej. Mówimy tu o odległości, z której np. glądamy telewizję. W odróżnieniu od innych modeli soczewek wewnątrzgałkowych nie dostosowują się do różnych odległości, więc możesz potrzebować okularów do czynności wzrokowych wykonywanych z innych odległości takich jak czytanie, czy praca przy komputerze.
Zalety:
Doskonałe widzenie na odległość: Idealne do takich czynności jak prowadzenie samochodu lub oglądanie telewizji. Zapewniają najlepszą jakość widzenia do dali spośród wszystkich soczewek wewnątrzgałkowych.
Cena: Są tańsze niż soczewki wieloogniskowe i EDOF. Są refundowane przez NFZ.
Zmniejszone zapotrzebowanie na okulary (dla jednej odległości): Możesz potrzebować okularów do innych odległości, ale z lżejszą receptą.
Lepsze widzenie przy słabym oświetleniu: Bardzo dobrze sprawdzą się np. u kierowców zawodowych, którzy często prowadzą samochód w nocy.
Wady:
Ograniczony zakres ostrości: Są ustawione na jedną odległość, wymagając okularów do czynności wzrokowych w innych odległościach np. praca przy komputerze, czy czytanie.
Ograniczone postrzeganie głębi (monowizja): Może mieć wpływ na czynności wymagające precyzyjnego postrzegania głębi.
Soczewki wieloogniskowe
Dlaczego warto wybrać soczewki wieloogniskowe?
W przeciwieństwie do jednoogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, które umożliwiają ostre widzenie tylko z jednej odległości, wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe są zaprojektowane tak, aby umożliwić wyraźne widzenie z wielu odległości. Ta zaawansowana technologia może znacznie zmniejszyć lub nawet wyeliminować potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych po operacji, oferując pacjentom wygodę wyraźnego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka.
Plusy i minusy
Główną zaletą wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych jest ich zdolność do zapewnienia wyraźnego widzenia na różne odległości, potencjalnie uwalniając Cię od potrzeby stosowania dodatkowych okularów wspomagających widzenie. Mogą one jednak nie być odpowiednie dla każdego, zwłaszcza dla osób z pewnymi schorzeniami oczu. Ponadto, należy pamiętać, że soczewki wieloogniskowe zapewniają niższą jakość widzenia w dali, niż soczewki jednoogniskowe. Dodatkowo, po ich wszczepieniu u niektórych pacjentów mogą występować zjawiska w postaci poświaty wokół źródeł światła (efekt halo i glare).
Soczewki o wydłużonej ogniskowej
Soczewki EDOF (Extended Depth of Focus) stanowią znaczący postęp w leczeniu starczowzroczności. W przeciwieństwie do tradycyjnych wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, soczewki EDOF są zaprojektowane tak, aby tworzyć pojedynczy wydłużony punkt ogniskowy. To innowacyjne podejście zwiększa „zakres widzenia” lub „głębię ostrości”, zapewniając pacjentom wysoką jakość widzenia w dal oraz w odległości pośredniej (np. komputer). W odróżnieniu od soczewki wieloogniskowej nie zapewniają dobrego widzenia z bliska. Jakość widzenia, która daje soczewka EDOF plasuje się między soczewką jednoogniskową, a soczewką wieloogniskową.
Zrozumienie mechanizmu
Według American Academy of Ophthalmology, cechą charakterystyczną soczewki EDOF IOL jest jej zdolność do wytwarzania pojedynczego, wydłużonego punktu ogniskowego, co zwiększa głębię ostrości. Idealna soczewka EDOF IOL ma na celu zapewnienie ostrego ogniskowania w znacznym zakresie, poprawiając w ten sposób zarówno widzenie do dali (np. prowadzenie samochodu), jak i widzenie pośrednie (np. komputer). Większość pacjentów wymaga jednak okularów do czytania drobnego druku. Ponadto, jakość widzenia może być niższa, niż w przypadku soczewki jednoogniskowej.
Rodzaje dostępnych soczewek EDOF
Godnymi uwagi przykładami są soczewki TECNIS Symfony, Alcon Vivity, SiFi MiniWell, czy Lucidis. Soczewki EDOF i wieloogniskowe wykazały obiecujące wyniki w zwiększaniu niezależności od okularów, choć mogą powodować zjawiska optyczne, takie jak poświata czy aureola wokół źródeł światła (jednak w mniejszym stopniu, niż soczewki wieloogniskowe). b
Zadowolenie pacjentów
We wstępnych badaniach odnotowano wysoki poziom zadowolenia pacjentów, a znaczna większość z nich była skłonna polecić operację i ponownie wybrać tę samą soczewkę wewnątrzgałkową.
Nowa era w zdrowiu oczu
Soczewki EDOF wyznaczają nową erę w okulistyce, oferując pacjentom ze starczowzrocznością innowacyjne rozwiązanie poprawiające widzenie. Wraz z rozwojem technologii, soczewki te mogą znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych zaćmą.
Soczewki toryczne
Wielu pacjentów z zaćmą cierpi również na astygmatyzm, stan, w którym oko ma nieprawidłowy kształt, co prowadzi do niewyraźnego widzenia. Tradycyjne implanty soczewek stosowane w chirurgii zaćmy często nie są w stanie tego skorygować. Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) są specjalnie zaprojektowane, aby rozwiązać ten problem, zapewniając wyjątkową korekcję wzroku i często eliminując potrzebę noszenia okularów po operacji. Dysponujemy jednoogniskowymi soczewkami torycznymi, wieloogniskowymi soczewkami torycznymi oraz soczewkami EDOF torycznymi.
Zastosowanie soczewki torycznej ma na celu skorygowanie astygmatyzmu podczas operacji usunięcia zaćmy. Przed operacją wykonywane są precyzyjne pomiary w celu dobrania odpowiedniej mocy i orientacji torycznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Zalety torycznych soczewek wewnątrzgałkowych
Soczewki toryczne skutecznie korygują astygmatyzm, znacznie poprawiając ostrość widzenia.
Lepsze widzenie na odległość: Soczewki te doskonale poprawiają widzenie na odległość, pomagając pacjentom wyraźnie widzieć odległe obiekty.
Lepsze postrzeganie kolorów: Po operacji wielu pacjentów zgłasza zauważalną poprawę percepcji kolorów, doświadczając bardziej żywego i bogatego świata wizualnego.
Podsumowanie
Toryczne soczewki wewnątrzgałkowe stanowią znaczący postęp w leczeniu pacjentów z zaćmą i astygmatyzmem. Oferują wyraźne widzenie na odległość oraz lepsze postrzeganie kolorów. Soczewki te stanowią kompleksowe rozwiązanie, które poprawia jakość życia osób poddawanych operacji zaćmy.
Zobacz również
WADA WZROKU
Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm a także starczowzroczność, to najczęstsze przyczyny wizyt okulistycznych. W większości przypadków do pełnej satysfakcji pacjenta wystarczy prawidłowo dobrana korekcja okularowa.
ZESPÓŁ SUCHEGO OKA
Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.
CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ
Choroby plamki żółtej należą do najpoważniejszych chorób okulistycznych. Dotyczą one struktury, która odpowiedzialna jest za cały sukces ewolucyjny ludzkiego oka. Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej
ZAĆMA
Zaćma to zmętnienie soczewki oka spowodowane starzeniem się organizmu. Zaćma utrudnia odbieranie bodźców z otaczającego nas świata. Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy, które w pełni przywraca funkcję narządu wzroku, jest zabieg chirurgiczny.
JASKRA
Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, których krewni są leczeni z powodu jaskry.
ZAPALENIE BŁONY NACZYNIOWEJ
Błona naczyniowa to część gałki ocznej składająca się w dużej mierze z naczyń. W ramach struktur wchodzących w skład błony naczyniowej wyróżnia się: tęczówkę, ciało rzęskowe, naczyniówkę.
ZAPALENIE NADTWARDÓWKI
Zapalenie nadtwardówki to jałowy stan zapalny dotyczący błony pokrywającej gałkę oczną, która znajduje się pod spojówką.
ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO
Nerw wzrokowy to struktura, która łączy gałkę oczną z mózgiem. Zapalenie nerwu wzrokowego to ciężkie schorzenie, które może doprowadzić do utraty widzenia.
ZAPALENIE ROGÓWKI
Zapalenia rogówki należą do najcięższych chorób okulistycznych, a szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne dla wyzdrowienia.
ZAPALENIE SPOJÓWEK
Jednym z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty oraz lekarza okulisty dziecięcego, jest zapalenie spojówek.
ZAPALENIE TWARDÓWKI
Zapalenie twardówki może współistnieć z zapaleniem rogówki oraz z zapaleniem błony naczyniowej i stanowić zagrożenie dla prawidłowego widzenia.
Inne
Lekarze współpracujący z Okulistyką Akademicką zajmują się leczeniem także innych chorób okulistycznych, które nie zostały opisane w powyższych sekcjach.