Okulistyka, Okulistyka dziecięca, Wada wzroku

Długoterminowa skuteczność soczewek MiYOSMART – sześcioletnie badanie kontroli krótkowzroczności u dzieci

sześcioletnie badanie kontroli krótkowzroczności u dzieci

Wprowadzenie do soczewek okularowych MiYOSMART

Sześcioletnie badanie obserwacyjne soczewek okularowych MiYOSMART firmy Hoya, wykorzystujących technologię Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS), stanowi jedno z najszerzej zakrojonych badań dotyczących interwencji w zakresie kontroli krótkowzroczności. Badanie to stanowi znaczący postęp, zapewniając wgląd w skuteczność tych innowacyjnych soczewek do hamowania progresji krótkowzroczności.

Przegląd wyników badania – testowanie soczewek DIMS

Kontrola krótkowzroczności przez sześć lat

Dzieci z grupy 1, które nosiły soczewki DIMS nieprzerwanie przez sześć lat, doświadczyły całkowitej progresji krótkowzroczności o -0,92D, średnio -0,15D rocznie oraz wydłużenia osiowego o 0,60 mm, czyli 0,10 mm rocznie. Co ciekawe, nie było statystycznie istotnej różnicy w progresji krótkowzroczności między pierwszymi trzema latami a kolejnym okresem, co podkreśla stałą kontrolę w czasie.

Spostrzeżenia porównawcze

Dzieci z grup 2 i 4, które odstawiły soczewki DIMS, wykazywały szybszą progresję krótkowzroczności i wydłużenie osiowe w porównaniu z tymi, które kontynuowały noszenie soczewek DIMS (grupy 1 i 3), co może wskazywać na znaczenie długotrwałego leczenia. Co ciekawe, grupa 3, rozpoczynająca leczenie w starszym wieku i nosząca soczewki przez cztery lata, wykazywała wolniejszy postęp krótkowzroczności niż grupa 1. Ponadto, po 6 latach nie było istotnej statystycznie różnicy w progresji krótkowzroczności między grupami tj. noszenie okularów MiYOSMART przez 3 lata lub przez 6 dawało taki sam efekt końcowy. 

Efekt z odbicia 

Kluczowym aspektem badań nad kontrolą krótkowzroczności jest ocena efektu z odbicia, w którym progresja krótkowzroczności przyspiesza po zaprzestaniu leczenia. 6 letnie wyniki okularów MiYOSMART pokazują, że w przypadku tej technologii nie obserwujemy efektu z odbicia.

Dodatkowe obserwacje i implikacje – soczewki okularowe MiYOSMART

Co ciekawe, w badaniu zaobserwowano również, że starsze dzieci wykazywały wolniejszy postęp krótkowzroczności, co podważa pogląd, że konieczne jest jak najwcześniejsze rozpoczynanie leczenia. Zauważono również, że wpływ na skuteczność kontroli krótkowzroczności z wykorzystaniem okularów MiYOSMART może mieć tzw. refrakcja peryferyjna. Daje to nadzieję na personalizowane podejście do kontroli krótkowzroczności.

Ograniczenia i uwagi

Pomimo interesujących rezultatów należy wskazać na ograniczenia badania, takie jak brak randomizacji, wysoki wskaźnik rezygnacji z badania ze względu na długi czas trwania i czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19. Czynniki te wymagają ostrożnej interpretacji danych i podkreślają potrzebę dalszych badań w celu ugruntowania powyższych ustaleń.

Wnioski

Sześcioletnie badanie soczewek okularowych MiYOSMART dostarcza solidnych dowodów potwierdzających ich długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo w kontroli krótkowzroczności. Trwały rezultat bez znaczącego efektu z odbicia podkreśla ich potencjał jako podstawowej interwencji w leczeniu postępującej krótkowzroczności u dzieci.

Bibliografia

https://www.reviewofoptometry.com/article/retinoscopy-effective-at-measuring-peripheral-refraction-for-myopia-control-efforts

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37015996

https://www.myopiaprofile.com/articles/miyosmart-long-term-observational-data

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwórz czat
1
Napisz do nas
Napisz do nas