Gradówka u dzieci i dorosłych. Objawy, występowanie, leczenie
W okulistyce pewne metody leczenia przetrwały próbę czasu. Idealnym przykładem jest terapia gradówek. Chociaż niektóre tradycyjne metody, takie jak wiktoriańska metoda kąpieli ciepłą łyżką, są nadal stosowane, nowoczesna okulistyka stale pogłębia nasze zrozumienie powszechnego problemu jakim są gradówki na powiece u dzieci i dorosłych.
Mimo wielu anegdot dotyczących leczenia gradówek na powiece u dzieci i dorosłych, istotne jest, aby nasze rekomendacje opierały się na dowodach naukowych. Przyjrzyjmy się bliżej czym są gradówki na oku, jakie są ich przyczyny oraz opcje leczenia.
Czym są gradówki?
Gradówki na oku to przewlekłe, jałowe zapalenie określane jako lipogranuloma. Zapalenie to lokalizuje się w gruczołach łojowych znajdujących się w powiekach. Gradówki wewnętrzne oka powstają w wyniku zapalenia gruczołu Meiboma, podczas gdy powierzchowne gradówki oka związane są z zapaleniem gruczołu Zeissa.
Należy podkreślić, że gradówki na powiece to zmiany łagodne, co oznacza, że są to zmiany nienowotworowe i zazwyczaj samoograniczające się. Oznacza to, że często zanikają lub poprawiają się z czasem bez konkretnego leczenia. Jeśli gradówki na oku nawracają, istotne jest, aby były one ocenione pod kątem złośliwości, ponieważ nawracające gradówki mogą czasami być oznaką ukrytego nowotworu.
Gradówka oka powstaje w wyniku zapalenia i zablokowania gruczołów łojowych powiek. Warto zauważyć, że zmiana ta nie jest zakaźna. Jest to kluczowa informacja, ponieważ wpływa ona na sposób leczenia gradówki oka.
Epidemiologia gradówek
Epidemiologicznie gradówki są powszechne. Niemniej, dokładna liczba nowych przypadków w określonej populacji i okresie czasu nie jest dokładnie udokumentowana ani w Stanach Zjednoczonych, ani na świecie. Gradówka oka wydaje się występować u mężczyzn i kobiet równomiernie, ale konkretne liczby potwierdzające to spostrzeżenie są obecnie niedostępne. Pod względem rozkładu wieku, gradówka oka występuje częściej w wieku dorosłym, szczególnie w wieku od 30 do 50 lat.
Objawy
Gradówka na oku zazwyczaj objawiaj się jako bezbolesny obrzęki na powiece, który mogże utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące, zanim pacjent zdecyduje się szukać pomocy okulistycznej. Gradówka na oku może powodować upośledzenie wzroku lub dyskomfort.
Często w w wywiadzie pojawiają się u pacjentów podobne zmiany, co sugeruje skłonność do nawrotów.
Podczas gdy gradówka na powiece jest przede wszystkim diagnozowana klinicznie, istotne jest dokładne zbadanie głównych dolegliwości, aby wykluczyć inne potencjalne diagnozy, które mogłyby wymagać bardziej kompleksowej oceny. Podczas zbierania wywiadu od pacjenta należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym charakter i szybkość pojawienia się zmiany, jej progresję, czynniki zaostrzające i łagodzące, objawy towarzyszące i historię podobnych zmian. Nawracające zmiany w określonym miejscu mogą wymagać dalszych badań, aby wykluczyć możliwość nowotworu.
Inne kluczowe elementy w historii pacjenta obejmują wszelkie zmiany w widzeniu, niedawne infekcje, stosowanie antybiotyków, infekcje skóry, urazy powiek, ekspozycję na toksyny, osłabienie układu odpornościowego, historię nowotworu lub ekspozycję na gruźlicę. Objawy, które mogą sugerować diagnozę inną niż gradówka, obejmują nagłe zmiany w widzeniu, nawracające bóle oka w tym samym miejscu, gorączkę, ograniczenia w ruchach oka, oraz rozległe obrzęki powiek lub twarzy.
W czasie badania pacjenta z gradówką okulista zwróci uwagę na:
– guzek na powiece niewrażliwy na dotyk
– gradówka zwykle jest mniejsza niż 1cm
– gradówka częściej występuje na górnej powiece
– gradówka występuje z reguły jako pojedyncza zmiana, ale mogą wystąpić zmiany mnogie
Gradówka u dziecka
Gradówki w oku częściej występują u dorosłych między 30. a 50. rokiem życia, ale mogą również wystąpić u dzieci.
Główną przyczyną gradówki na oku u dziecka jest zablokowanie gruczołu łojowego na powiece. Może to nastąpić po przebytej infekcji wirusowej lub być związane z problemami skórnymi, takimi trądzik różowaty. Określone czynniki ryzyka, takie jak infekcje wirusowe, trądzik różowaty, przewlekłe zapalenie brzegów powiek lub gruźlica, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju gradówki w oku u dziecka, chociaż te czynniki są częstsze u dorosłych niż u dzieci.
Rozpoznanie objawów gradówki na powiece u Twojego dziecka jest istotne dla wczesnego rozpoczęcia leczenia. Objawy te mogą obejmować mały, wyczuwalny guzek na powiece, obrzęk powieki i, w przypadku większych gradówek na oku dolegliwości lub zaburzenia widzenia. Jeśli Twoje dziecko doświadcza któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowego postawienia diagnozy.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją skuteczne metody leczenia gradówki u dziecka. Małe gradówki w oku u dzieci mogą samoistnie ustępować bez leczenia w ciągu kilku miesięcy. Większe gradówki na powiece mogą wymagać interwencji lekarskiej. Metody leczenia gradówki na powiece mogą obejmować stosowanie ciepłych, wilgotnych kompresów na oczy przez 15 minut kilka razy dziennie, oraz utrzymanie odpowiedniej higieny rąk.
Gradówka a jęczmień. Różnice między jęczmieniem a gradówką
Jęczmień i gradówka to często występujące schorzenia oczu, charakteryzujące się powstawaniem guzków na krawędzi powieki lub w jej pobliżu. Mimo że mogą wydawać się podobne, istnieją pewne istotne różnice między jęczmieniem a gradówką
Czym jest jęczmień?
Jęczmień to mały, czerwony i bolesny guzek, który rozwija się u podstawy rzęsy lub pod powieką. Większość jęczmieni jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.Na początku pojawienia się jęczmienia, powieka jest zazwyczaj zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Oczy mogą również być bolesne i podrażnione.
Czym jest gradówka?
Gradówka oka to opuchnięty guzek na powiece, który powstaje, gdy jeden z gruczołów produkujących tłustą wydzielinę w powiece ulega zablokowaniu. Na początku gradówka może nie wywoływać żadnych widocznych objawów i zazwyczaj nie powoduje bólu. Jednak w miarę wzrostu guzka, powieka może stawać się zaczerwieniona, opuchnięta i czasami wrażliwa na dotyk. W rzadkich przypadkach cała powieka może się opuchnąć, a jeśli gradówka oka stanie się wystarczająco duży, może nawet powodować zaburzenia widzenia.
Różnice między jęczmieniem a gradówką:
Czasami może być trudno odróżnić jęczmień od gradówki. Oto kilka kluczowych różnic:
Ból: Jęczmień jest zazwyczaj bolesny, a stan zapalny często dotyka całą powiekę, podczas gdy gradówka zazwyczaj nie powoduje bólu.
Lokalizacja: Jęczmień zwykle pojawia się na krawędzi powieki, często w wyniku zakażenia u podstawy rzęs. Gradówka oka natomiast zazwyczaj rozwija się bardziej w głębi powieki.
Objawy jęczmienia: Objawy jęczmienia mogą obejmować bardzo bolesny, czerwony guzek wzdłuż krawędzi powieki u podstawy rzęs, opuchnięcie całej powieki, mały ropny pryszcz na środku guzka, uczucie obecności ciała obcego w oku, swędzenie, nadwrażliwość na światło, skorupy wzdłuż krawędzi powieki i łzawienie w dotkniętym oku.
Objawy gradówki oka mogą obejmować guzek na powiece, który może stać się czerwony i opuchnięty, czasami może być wrażliwy na dotyk, rzadko dochodzi do opuchnięcia całej powieki, a jeśli gradówka oka jest na tyle duża, by uciskać gałkę oczną, może powodować zaburzenia widzenia.
Kto jest narażony na wystąpienie jęczmienia i gradówki?
Chociaż każdy może rozwinąć jęczmień lub gradówkę, istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tych schorzeń, takie jak:
– Przewlekłe zapalenie brzegów powiek
– Wcześniejszy jęczmień lub gradówka
– Problemy skórne, takie jak trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry
– Cukrzyca
Leczenie gradówki na powiecie. Domowe sposoby
Pierwszą linią leczenia jest leczenia gradówki w oku jest leczenie zachowawcze. Obejmuje ono instruowanie pacjenta, aby stosował ciepłe okłady i wykonywał masaż nad zmianą w kierunku rzęs, dwa razy dziennie. Pomaga to w uwolnieniu zawartości gradówki w oku. Maść z lekiem przeciwzapalnym powinna być stosowana cztery razy dziennie.
W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze gradówki w oku nie rozwiązuje problemu, można zastosować iniekcje sterydowe do wnętrza gradówki, takie jak triamcynolon. Stwierdzono, że iniekcje te prowadzą do wchłonięcia się gradówki w większości przypadków.
Ostateczną formą leczenia gradówki jest nacięcie i łyżeczkowanie, zwłaszcza jeśli gradówka ma płynną lub nietypową formę, lub zawiera składową ropną. Procedura ta obejmuje również usunięcie pseudotorebki. Jeżeli gradówka na powiece nawraca mimo odpowiedniego leczenia, należy ponownie ocenić diagnozę, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia ukrytego nowotworu, takiego jak rak gruczołów łojowych.
W niektórych przypadkach może być stosowane leczenie skojarzone, w tym nacięcie i łyżeczkowanie, po których następuje iniekcja sterydu do wnętrza zmiany. Może to być najodpowiedniejsze dla niektórych uporczywych lub nietypowych gradówek. We wszystkich przypadkach pacjentów należy kontrolować i zalecić im ponowną konsultację, jeśli wystąpią jakiekolwiek powikłania, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, nawrót lub krwawienie.
Leczenie gradówki na oku może obejmować:
– stosowanie maści
– iniekcję steroidu do gradówki na powiece
– nacięcie i łyżeczkowanie gradówki na powiece
Bibliografia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499889/
https://www.aao.org/eyenet/article/chalazion-management-evidence-questions
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=chalazion-90-P02075